تشک
خرید زودپز تفال
اتو بخار تفال
نمایندگی تفال در تهران
قیمت سرخ کن تفال
توتون پیپ
قیمت پیپ
خرید بک لینک
ساخت وبلاگ
قیمت تشک طبی
mino
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :mino
تاريخ: ۲۵ تير ۱۳۹۷ ساعت: ۰۵:۲۵:۰۲

بستن قرارداد هميشه به يك صورت نيست . گاهي صرف توافق دو نفر براي اينكه بگوييم قراردادي بين آنها منعقد شده است كافي است و گاهي حتما بايد توافق دو نفر بر روي كاغذ نوشته و امضا شود تا اعتبار داشته باشد . اين شيوه بستن قرارداد ، آن را به سه دسته عقود رضايي ، تشريفاتي و عيني تقسيم كرده است . به نقل از سايت مشاوره حقوق قراردادهاي دينا ، عقد رضايي ، عقدي است كه با اعلام و احراز رضايت طرفين قرارداد منعقد مي شود مثل خريد كردن از فروشگاه كه در واقع يك قرارداد خريد و فروش است و بدون هيچ تشريفاتي صورت مي گيرد . دسته دوم عقد تشريفاتي است كه همانطور كه از نام آن بر مي آيد نيازمند طي تشريقات به خصوصي است تا اعتبار داشته باشد . مثل قرارداد خريد خانه كه بايد در دفتر ثبت املاك به ثبت برسد . دسته سوم عقد عيني است . عقد عيني در واقع يك نوع عقد تشريفاتي است كه تحقق نيازمند اين است كه موضوع تعهد حتما انجام شود . يعني در عقود عيني بايد مورد معامله به خريدار تحويل داده شود تا بگوييم عقد داراي اثر است مثل عقد وقف كه تا زماني كه به مال موقوفه به تصرف وقف در نيامده باشد ، رخ نمي دهد . براي مطالعه بيشتر در خصوص عقد رضايي و تشريفاتي بر روي لينك زير كليك كنيد : 
www.heyvalaw.com/web/articles/view/68/تعريف-عقد-رضايي-عقد-تشريفاتي-عقد-عيني-و-تفاوت-آنها.html

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :mino
تاريخ: ۲۵ تير ۱۳۹۷ ساعت: ۰۵:۱۳:۰۶

اموال جمع كلمه مال به معني كالا و ثروت است  . به گزارش سايت مشاوره حقوقي دينا ، در قانون مدني به اين سوال كه مال چيست پاسخ داده نشده است اما ويژگي هايي براي مال تعريف شده است كه با توجه به اين ويژگي ها مي توان مال را تشخيص داد . اين ويژگي ها از قرار زير است :
مال بايد چيزي باشد كه مفيد و ضروري است يعني چيزي كه از نظر عقلي، منفعت ندارد ، مال محسوب نمي شود .
مال بايد يك نياز مالي يا معنوي را رفع كند . يعني چيزي كه نمي تواند نياز را بر طرف كند ، مال محسوب نمي شود . 
مال بايد چيزي باشد كه قابليت تعلق گرفتن به ديگري را داشته باشد و افراد بتوانند مالك آن شوند . بنابراين برخي اموال هستند كه مفيد هستند اما نمي توانند به كسي تعلق پيدا كنند ، بنابراين مال محسوب نمي شوند . مثل كره ماه 
در قانون مدني اموال به دسته هاي مختلف تقسيم شده اند . انواع مال عبارتند از : مال مادي و مال غير مادي ، عين يا منفعت ، مال مصرف شدني و مال قابل بقاء ، مال منقول و مال غير منقول ، مال مثلي و مال قيمي و مال مشاع و مال غير مشاع . براي مطالعه بيشتر در خصوص تقسيم بندي انواع مال روي لينك زير كليك كنيد :
موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :mino
تاريخ: ۲۴ تير ۱۳۹۷ ساعت: ۰۵:۰۹:۴۲

يكي از مسائل مهم در مورد احكامي كه از دادگاه صادر مي شود اين است كه اين حكم بصورت حضوري صادر شده است يا غيابي است . شناسايي حكم حضوري از احكام غيابي مسئله مهمي است . چرا كه يكي از روش هاي اعتراض به آراء صادر شده توسط دادگاه يعني واخواهي تنها از احكام غيابي امكانپذير است . اين مسئله ارتباط مستقيمي با شيوه ابلاغ به طرفين دارد . به استناد سايت آيين دادرسي دينا ، مطابق ماده 303 قانون آيين دادرسي مدني ،  " حكم دادگاه حضوري است ؛ مگر اينكه خوانده يا وكيل يا قائم مقام يا نماينده قانوني وي در هيچ يك از جلسات دادگاه حاضر نشده باشد و بطور كتبي نيز دفاع نكرده باشند و يا اخطاريه ابلاغ واقعي نشده باشد " . بر همين اساس است كه اگر حكم غيابي بود ، قابل واخواهي است و در غير اين صورت نمي توان از آن واخواهي كرد . براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد تفاوت حكم غيابي و حكم حضوري بر روي لينك زير كليك كنيد :
www.heyvalaw.com/web/articles/view/18/انواع-مهريه-اعم-از-مهرالمثل-،-مهرالمتعه-و-مهرالمسمي.html

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :mino
تاريخ: ۲۴ تير ۱۳۹۷ ساعت: ۰۵:۰۱:۳۸

مهريه در واقع مالي است كه حين عقد ازدواج به زن تمليك مي شود . مباحث مربوط به مهريه كه در قانون مدني آمده است برگرفته از فقه اسلامي است . بر اساس قانون مدني ، انواع مهريه را مي توان شامل مهر المسمي ، مهر المثل و مهر المتعه است . به نقل از سايت مشاوره حقوق خانواده دينا ، مهر المسمي مال معين و مشخصي است كه زن و مرد در باره آن به توافق مي رسند و آن را در سند ازدواج درج مي كنند . اما در صورتي كه طرفين مهريه و ميزان آن را مشخص نكرده باشند و مرد زن را طلاق بدهد ، به زن مهر المثل تعلق مي گيرد كه تعيين ميزان آن با توجه به عرف و وضعيت زن مشخص مي شود . يكي ديگر از انواع مهريه ، مهر المتعه است كه در صورت عدم ذكر مهريه حين عقد و قبل از نزديكي ميان زوجين ، به زن تعلق خواهد گرفت . براي تعيين اين نوع مهر ، وضعيت مرد لحاظ خواهد شد . براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد انواع مهريه بر روي لينك زير كليك كنيد :
www.heyvalaw.com/web/articles/view/62/حكم-غيابي-چيست-و-چه-تفاوتي-با-حكم-حضوري-دارد.html

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :mino
تاريخ: ۲۴ تير ۱۳۹۷ ساعت: ۰۴:۴۳:۵۱

وقتي دو نفر باهم قرارداد مي بندند در مقابل هم تعهد دارند . اين تعهد مي تواند يا انجام كار يا پرداخت يك مال باشد . به نقل از سايت مشاوره حقوق قراردادهاي دينا ، يكي از دسته بندي هاي قراردادها ، تقسيم آنها به عقد معوض يا عقد مجاني است . عقد معوض آن است كه در برابر تعهد هر يك از دو طرف قرارداد ، تعهد ديگري وجود دارد . براي مثال در عقد اجاره در برابر تعهد به اجاره دادن خانه براي مدت معين توسط اجاره دهنده ، مستاجر نيز متعهد به پرداخت اجاره بها است . برخلاف عقد معوض در عقد مجاني ، يك طرف قرارداد به صورت رايگان تعهدي را قبول مي كند براي مثال در عقد هبه ، هبه كننده ، مالي را به صورت رايگان و بدون وجود تعهده متقابل به پذيرنده هبه مي دهد . بنابراين مي توان تفاوت عقد معوض و مجاني را در موارد زير تعريف كرد : تفاوت در وجود عوض در قرارداد و الزام به انجام تعهد كه در عقد معوض وجود دارد ولي در عقد مجاني فقط نسبت به يك طرف قرارداد ، آن هم در شرايط خاص وجود دارد . براي مطالعه بيشتر درباره عقد معوض و مجاني روي لينك زير كليك كنيد :

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :mino
تاريخ: ۲۴ تير ۱۳۹۷ ساعت: ۰۴:۳۴:۱۷

گواهي عدم امكان سازش در مواقعي صادر مي شود كه امكان سازش بين زن و شوهر وجود نداشته باشد . به نقل از مشاوره طلاق دينا ، اولين مرحله براي ثبت طلاق دريافت گواهي عدم امكان سازش از دادگاه است . اين گواهي به معناي تاييد عدم امكان سازش و اجازه ثبت طلاق در دادگاه است . بعد از دادخواست طلاق و پرداخت هزينه هاي دادرسي ، موضوع طلاق به يكي از مراكز مشاوره خانواده ارجاع داده مي شود تا مشاوران به موضوع رسيدگي و نتيجه را به دادگاه اطلاع دهند . دادگاه پرونده را مجددا بررسي مي كند و در نهايت گواهي عدم امكان سازش را صادر مي كند . اعتبار گواهي عدم امكان سازش 3 ماه از تاريخ ابلاغ گواهي است . در اين مدت گواهي بايد به دفترخانه ثبت طلاق ارائه شود وظيفه ارائه اين گواهي به عهده كسي است كه درخواست طلاق را داده است . در طلاق از طرف مرد بر عهده مرد ، در طلاق از طرف زن بر عهده زن و در طلاق توافقي هر دو مسئول تخويل دادن گواهي به دفترخانه هستند . براي مطالعه بيشتر در خصوص گواهي عدم امكان سازش روي لينك زير كليك كنيد : 
www.heyvalaw.com/web/articles/view/21/گواهي-عدم-امكان-سازش-چيست.html

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :mino
تاريخ: ۲۳ تير ۱۳۹۷ ساعت: ۰۵:۱۲:۴۷

يكي از عمده ترين مشكلاتي كه زوجين بخصوص حين دعواي طلاق با آن مواجه مي شوند ، استرداد جهيزيه و چگونگي آن مي باشد . همانطور كه مي دانيم ، جهيزيه اموالي هستند كه به موقع عقد ازدواج از طرف خانواده خانم به او داده مي شود . بنابراين ، زن مالك جهيزيه خود مي باشد و هر زمان كه بخواهد مي تواند آنها را مسترد كند . بنا به گزارش سايت مشاوره حقوق خانواده دينا اصولا بهتر است كه زوجين بر سر استرداد جهيزيه زن به تفاهم و توافق برسند . اما در صورتي كه اين امر ممكن نباشد ، براي اينكه زن بتواند جهيزيه خود را پس بگيرد ، بايد ليست جهيزيه يا سياهه آن را بعنوان يك سند عادي به دادگاه ارائه كند تا قاضي بر اساس آن حكم صادر كند . استرداد جهيزيه با داشتن سياهه مطمئن ترين روش استرداد جهيزيه مي باشد . اما در مواردي اين امر امكانپذير نيست ؛ چرا كه زن ليست يا فاكتور جهيزيه را در دسترس خود ندارد . به همين دليل ، استرداد جهيزيه بدون سياهه را بايد از دادگاه بخواهد . در اين مورد ، بدليل اينكه زن نمي تواند به موجب سند ، مالكيت خود بر جهيزيه را ثابت كند ، بايد براي اثبات ادعاي خود به شهادت شهود متوسل شود كه در اين مورد ، پذيرش شهادت شهود به تشخيص قاضي بستگي دارد . براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد استرداد جهيزيه و بدون داشتن سياه بر روي لينك زير كليك كنيد :
www.heyvalaw.com/web/articles/view/60/استرداد-جهيزيه-با-داشتن-سياهه-و-بدون-آن.html

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :mino
تاريخ: ۲۳ تير ۱۳۹۷ ساعت: ۰۵:۰۷:۳۸

يكي از مهمترين ادله اثبات دعوا ، استناد به شهادت شهود مي باشد . بدين خاطر ، شهادتي كه داده مي شود بايد شرايطي داشته باشد تا صحيح تلقي شود . بعلاوه اينكه شاهد نيز بايد شرايط مقرر در قانون براي اداي شهادت را نيز داشته باشد . يكي از جرايمي كه قانونگذار در اين حوزه پيش بيني كرده است ، شهادت دروغ مي باشد . اين جرم از جمله جرايم عمدي است و مجازاتي نيز براي آن در قانون مقرر شده است . به نقل از مشاوره كيفري دينا ، مجازات شهادت دروغ بر اساس ماده 650 ، عبارتست از حبس سه ماه و يك روز تا دو سال و جريمه نقدي يك ميليون و پانصد هزار تا دوازده ميليون ريال . بر اساسماده 650 قانون مجازات اسلامي ، جرم شهادت كذب در صورتي محقق مي شود كه اداي شهادت در دادگاه و نزد مقامات رسمي صورت گرفته باشد . در واقع شرايط تحقق جرم شهادت دروغ شامل دو مورد است : اولا اينكه شهادت دروغ در دادگاه صورت گرفته باشد و ثانيا اينكه نزد مقام رسمي ادا شده باشد . براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد شهادت اينكه شهادت دروغ چه مجازاتي دارد ، بر روي لينك زير كليك كنيد : 

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :mino
تاريخ: ۲۳ تير ۱۳۹۷ ساعت: ۰۵:۰۳:۰۶

پايبندي و تعهد به قرارداد يكي از مهمترين مسائل مرتبط با قراردادها است . افرادي كه با هم قراردادي منعقد مي كنند توقع دارند طرف مقابل به تعهدات خود پايبند بماند . به نقل از سايت مشاوره حقوقي قراردادهاي دينا ، اينكه حدود الزام به يك قرارداد چقدر است ، قراردادها را به دو دسته تقسيم مي كند . عقود لازم و عقود جايز . عقد لازم عقدي است كه دو طرف قرارداد نمي توانند به ميل خودشان قرارداد را برهم بزنند مثل عقد بيع يا عقد اجاره . در واقع در عقد لازم امكان حق فسخ قرارداد را ندارند مگر اينكه :

1- طبق قانون شرايط خاصي بوجود آمده باشد كه به يكي از دو طرف حق فسخ داده شده باشد .

2- دو طرف قرارداد باهم توافق كنند كه قراردادشان را خاتمه دهند . 

برخلاف عقد لازم ، عقد جايز ، عقدي است كه دو طرف قرارداد هر وقت بخواهند مي توانند عقد را برهم بزنند و براي اين كار نياز به تشريفات خاصي ندارند . 

بنابراين مي توانيم بگوييم كه تفاوت عقد لازم و عقد جايز در حدود الزام دو طرف به پايبندي به قرارداد  ، تاثير فوت يا جنون يكي از طرفين بر ادامه قرارداد و اصلا لازم بودن قرارداد است . براي مطالعه بيشتر در خصوص عقد لازم و عقد جايز روي لينك زير كليك كنيد :
www.heyvalaw.com/web/articles/view/63/تعريف-عقد-لازم-و-عقد-جايز-و-تفاوت-آنها-.html

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :mino
تاريخ: ۲۳ تير ۱۳۹۷ ساعت: ۰۴:۵۲:۲۵

چك يك سند تجاري پركاربرد است كه در يك بگه مخصوص نوشته مي شود . چك بايد زماني صادر شود كه صادر كننده به اندازه وجه آن در حسابش پول داشته باشد . طبق قانون چك بايد در شرايط درستي صادر شود تا از اعتبار برخوردار باشد . به استناد سايت قوانين چك و سفته دينا ، اين ويژگي ها از اين قبيل است : عدم خط خوردگي چك ، نوشتن مبلغ چك به حرف و عدد ، نوشتن تاريخ به حروف و عدد ، نوشتن محل صدور چك و امضاي صادر كننده آن . همه انواع چك ها از سه ركن تشكيل شده اند . اولين ركن از اركان چك ، صادر كننده آن است كه برگه چك را تكميل و امضا مي كتد . دومين ركن چك دارنده آن است كه چك در وجه او صادر مي شود . سومين ركن چك هم محال عليه است كه به معناي محلي است كه پول در آنجا نگهداري مي شود . اين محل در چك صرفا بانك است . 

همچنين انواع چك از قرار چك عادي ، چك مسافرتي ، چك تاييد شده ، چك تضميني ، چك رمزدار ، چك سفيد امضا و چك مدت دار است كه هر كدام نكات مخصوص به خود را دارد . براي مطالعه بيشتر در خصوص چك ، انواع و اركان آن روي لينك زير كليك كنيد :
www.heyvalaw.com/web/articles/view/17/چك-چيست-؟-انواع-و-اركان-آن.html

موضوع:
برچسب‌ها: ،

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ]