تشک
خرید زودپز تفال
اتو بخار تفال
نمایندگی تفال در تهران
قیمت سرخ کن تفال
توتون پیپ
قیمت پیپ
خرید بک لینک
ساخت وبلاگ
قیمت تشک طبی
mino
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :mino
تاريخ: ۲۲ تير ۱۳۹۷ ساعت: ۰۵:۳۲:۲۳

شوراي حل اختلاف به عنوان يك مرجع قضايي تشكيل شد تا از حجم زياد پرونده ها در دادگستري ها و مراجع قضايي بكاهد . اقامه دعوي در شوراي حل اختلاف پيچيدگي اقامه دعوي در دادگاه ها را ندارد بنابراين با سرعت بيشتري به اختلاف رسيدگي مي شود . به نقل از سايت مشاوره آيين دادرسي دينا ، براي ثبت شكايت در شوراي حل اختلاف بايد به شوراي محل اقامت خوانده رفت و با تكميل فرم دادخواست و پرداخت هزينه دادرسي در نوبت رسيدگي به دعوي قرار گرفت . اگر موضوع اختلاف از مواردي باشد كه شورا صلاحيت صدور راي دارد ، شورا راي صادر خواهد كرد .اما علاوه بر اين هدف ديگر از تشكيل شوراها برقراري صلح بين دو طرف دعوي است ، در صورتي كه دو طرف دعوي توافق كنند براي صلح و آشتي موضوعي را در شوراي حل اختلاف مطرح كنند ، شورا گزارش اصلاحي صادر خواهد كرد . گزارش اصلاحي قطعي است و اعتراض به آن ممكن نيست . براي مطالعه بيشتر درباره چگونگي ثبت شكايت در شوراي حل اختلاف روي لينك زير كليك كنيد : 
www.heyvalaw.com/web/articles/view/61/نحوه-ثبت-شكايت-و-رسيدگي-در-شوراي-حل-اختلاف-.html

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :mino
تاريخ: ۲۲ تير ۱۳۹۷ ساعت: ۰۵:۲۳:۲۲

يكي از رسومي كه خانواده هاي ايراني به هنگام ازدواج به جا مي آوردن ، تمليك مقداري از اموال به زن جهت زندگي مشترك مي باشد كه معمولا خانواده زن اقدام به اينكار مي كنند . بنابراين ، مالكيت اين اموال كاملا در اختيار زن بوده و از باب امانت به زندگي مشترك با مرد مي برد . اما بر اساس مقررات قانوني ، زن هر زمان كه بخواهد مي تواند اقدام به باز گرداندن يا استرداد اين اموال نمايد . اين امر كه معمولا در صورت جدايي زوجين اتفاق مي افتد ، مي تواند به روش هايي انجام پذيرد . به گزارش سايت مشاوره حقوق خانواده دينا ، روش هاي استرداد جهيزيه را مي توان شامل موارد زير دانست :
در صورتي كه طرفين بتوانند با يكديگر در خصوص استرداد جهيزيه به توافق برسند ، اين امر آسان و بدون دردسر انجام خواهد شد . اما اگر طرفين به اختلاف در اين امر بخورند ، زن بايد از طريق سياهه يا ليست جهيزيه اقدام به باز پس گرفتن جهيزيه خود كند . اما در مواردي كه زن از جهيزيه خود اقدام به تهيه ليست نكرده باشد ، اثبات آن كمي دشوار مي شود كه در اين مورد مي توان از طريق شهادت شهود اقدام با استرداد جهيزيه نمود كه قبول يا رد شهادت شهود در اين مورد ، به نظر قاضي بستگي خواهد داشت . براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد اينكه استرداد جهيزيه از چه روش هايي امكان پذير است ، بر روي لينك زير كليك كنيد :

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :mino
تاريخ: ۲۲ تير ۱۳۹۷ ساعت: ۰۵:۱۳:۴۶

ماده 1107 قانون مدني درباره نفقه زوجه اينگونه توضح مي دهد : " نفقه زوجه عبارت است از همه نيازهاي متعارف و متناسب با وضعيت زن از قبيل مسكن ، لباس ، نان ، اثاث منزل، هزينه هاي درماني و بهداشتي و خادم در صورت عادت احتياج يا زن به واسطه نقصان يا مرض ." بنابراين ماده تمام نيازهاي متعارف زن بايد توسط مرد تامين شود . نيازمتعارف يعني نيازي كه در عرف براي زن در نظر گرفته مي شود . به استناد سايت مشاوره خانواده دينا ، نفقه در عقد دائم و موقت متفاوت است . زيرا طبق قانون مرد تنها در عقد دائم ملزم به پرداخت نفقه زن است و در عقد موقت چنين الزامي ندارد مگر اينكه پرداخت نفقه مورد توافق قرار گيرد . طبق قانون براي نفقه زوجه مزايايي در نظر گرفته شده است . از جمله امتيازات نفقه زن مي توان به مطالبه نفقه گذشته ، عدم شرط فقر زوجه ، عدم ارتباط پرداخت نفقه به تمكن مالي مرد و اينكه در حقوق ما زن ملزم به پرداخت نفقه نيست و اين تنها وظيفه مرد است ، اشاره كرد . براي مطالعه بيشتر درباره نفقه زن و امتيازات آن روي لينك زير كليك كنيد : 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/16/نفقه-زن-چيست-و-ويژگي-آن.html

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :mino
تاريخ: ۲۲ تير ۱۳۹۷ ساعت: ۰۵:۰۱:۲۷

شهادت عبارت است از اينكه شخصي كه اطلاعاتي راجع به كم و كيف يك دعوا دارد ، آن را براي كمك به راي در پرونده ، در دادگاه آن را ارائه كند . از آن رو كه شهادت يكي از ادله اثبات دعواست ، يعني دعوا را مي توان به موجب آن اثبات كرد ، بايستي كسي كه شهادت مي دهد ، شرايطي داشته باشد تا بتوان آن را معتبر دانست و بر اساس آن حكم داد . به گزارش سايت آيين دادرسي دينا ، شرايط شاهد در قانون مطرح شده اند كه عبارتند از بلوغ ، عقل ، ايمان ، حلال زاده بودن ، عدالت ، نداشتن نفع شخصي در دعوا ، نداشتن دشمني با طرفين دعوا ، عدم اشتغال به ولگردي و تكدي گري . اما در صورتي كه يكي از اين شرايط را شاهد نداشته باشد ، مي توان شاهدان را جرح كرد . اين عمل كه اصطلاحا به آن جرح و تعديل شهود گفته مي شود ، به معناي اين است كه يكي از شرايطي كه به موجب قانون براي شاهدان مقرر شده است ، در شاهد وجود نداشته باشد . براي دريافت اطلاعات بيشتر در شاهد بايد چه شرايطي داشته باشد ، بر روي لينك زير كليك كنيد :
www.heyvalaw.com/web/articles/view/11/شرايط-شاهد-و-جرح-و-تعديل-شهود.html

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :mino
تاريخ: ۲۰ تير ۱۳۹۷ ساعت: ۰۵:۰۶:۳۳

ضايع شدن حقوق قانوني افراد طبق قانون به آنها اين اجازه را مي دهد كه بتوانند به مراجع دادگستري مراجعه كنند و حق خود را مطالبه كنند . قاضي موظف است به اين مطالبات رسيدگي كند و از حقوق افراد حفاظت كند . البته بايد بدانيم كه موضوعي كه بابت ان اقامه دعوي مي كنيم كيفري است يا حقوقي . دعوي حقوقي ناشي از خسارتي است كه به حقوق افراد وارد مي شود . اين حقوق به دو دسته اموال مثل ارث ، وصيت ، قراردادها و اشخاص مثل تابعيت ، ازدواج و طلاق تقسيم مي شود . دعوي كيفري دعوايي است كه بابت وقوع يك جرم در دادگاه مطرح مي شود . به نقل از مشاوره حقوقي دينا ، تفاوت دعوي حقوقي و كيفري در مواردي از اين قبيل است :تفاوت در ماهيت دعوي حقوقي و دعوي كيفري ، تفاوت در نحوه رسيدگي به دعوي به اين ترتيب كه ثبت شكايت در براي دعوي حقوقي در دادگاه عمومي است اما براي ثبت شكايت در دعوي كيفري بايد به دادگاه كيفري مراجعه كرد . سومين مورد تفاوت دعوي حقوقي و كيفري در آيين دادرسي كيفري و حقوقي است . دعوي حقوقي و دعوي كيفري در ادله اثبات دعوي نيز با يكديگر تفاوت دارند . براي مطالعه بيشتر درباره دعوي حقوقي و كيفري روي لينك زير كليك كنيد 

 

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/13/دعواي-حقوقي-و-كيفري-و-تفاوت-آنها.html

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :mino
تاريخ: ۲۰ تير ۱۳۹۷ ساعت: ۰۴:۴۶:۲۰

نخستين مرحله از اقدام براي پيگيري يك دعواي حقوقي اين است كه با استفاده از دادخواست اين دعوا را اقامه كنيم . بر خلاف دعاوي كيفري ، در دعاوي حقوقي ، استفاده از فرم دادخواست و پر كردن آن به شيوه درست ضروري است و گرنه دادخواست رد مي شود . به همين دليل ، نحوه تنظيم دادخواست موضوع بسيار مهمي است كه بايد به آن توجه داشت . به گزارش سايت آيين دادرسي دينا ، خواهان بايد مواردي از جمله نام و نام خانوادگي ، نام پدر ، سن ، اقامتگاه و حتي الامكان شغل را نوشته و در صورتي كه از وكيل نيز كمك گرفته است ، بايد مشخصات وي را نيز درج نمايد . در صورتي هم كه محل اقامت يا نشاني خوانده نامعلوم باشد ، بايستي سه بار در روزنامه آگهي شود . علاوه بر اين ، بايستي قسمت تعيين خواسته و بهاي آن را نيز درج كرد و دلايل و منضمات دادخواست را نيز نوشت و در ادامه شرحي از خواسته را نيز نوشت . براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد اينكه دادخواست چيست و چگونه تنظيم مي شود ، بر روي لينك زير كليك كنيد :
www.heyvalaw.com/web/articles/view/56/دادخواست-چيست-و-نحوه-تنظيم-دادخواست.html

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :mino
تاريخ: ۲۰ تير ۱۳۹۷ ساعت: ۰۴:۴۰:۱۸

به گفته سايت مشاوره حقوقي دينا شوراي حل اختلاف يك مرجع قضايي است كه طبق قانون صلاحيت رسيدگي به يك سري موضوعات را دارد . مواردي كه شوراي حل اختلاف مي تواند راي صادر كند ، در قانون مشخصند . اين  موارد از قرار زير است : 

1- دعاوي مالي راجع به اموال منقول تا ميزان دويست ميليون ريال به جز مواردي كه در تاريخ لازم الاجرا شدن اين قانون در دادگستري مطرح هستند .

2- تمامي دعاوي مربوط به تخليه هين مستاجره به جز دعاوي مربوط به سر قفلي و حق كسب و پيشه .

3- دعاوي تعديل اجاره بها به شرطي كه در رابطه ي استيجاري اختلافي وجود نداشته باشد . 

4- صدور گواهي حصر وراثت ، تحرير تركه ، مهر و موم تركه و رفع آنها

5- ادعاي اعسار از پرداخت محكومٌ به در صورتي كه شورا نسبت به اصل دعوي رسيدگي كرده باشد . 

6- دعاوي خانوادگي راجع به جهيزيه ، مهريه و نفقه تا ميزان مقرر در بند 1 در صورتي كه مشمول ماده 29 قانون حمايت خانواده نباشد .

7- تامين دليل

8- جرايم تعذيري كه صرفا مستوجب مجازات جزاي نقدي درجه هشت باشد . 

موارد گفته شده ، مواردي است كه تنها در صلاحيت شورا حل اختلاف است . براي مطالعه بيشتر در خصوص مراجع قضايي روي لينك زير كليك كنيد :
www.heyvalaw.com/web/articles/view/59/موارد-صدور-راي-در-شوراي-حل-اختلاف-.html

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :mino
تاريخ: ۲۰ تير ۱۳۹۷ ساعت: ۰۴:۳۱:۴۲

يكي از اسناد مهم و پر كاربردي كه در امور تجارتي بكار مي رود ، چك مي باشد . بسياري از مردم از چك به شيوه اي صحيح استفاده مي كنند . اما گاهي اوقات چك وسيله اي براي تقلب و كلاهبرداري و عدم پرداخت مي شود . به همين دليل ، قانونگذار روش هايي را براي اقدام عليه چك هاي برگشتي پيش بني كرده است كه هر كدام از آنها آثار و شرايط خاصي دارند . بجز شيوه كيفري وصول چك و شيوه حقوقي وصول چك ، وصول چك از طريق اجراي ثبت نيز امكان پذير است .  به گزارش سايت قوانين چك و سفته دينا ، وصول چك از طريق اجراي ثبت مزايايي دارد ، از جمله مزاياي وصول چك از طريق اجراي ثبت اين است كه اين شيوه با سرعت بالاتري انجام مي شود ، در اين شيوه نيازي به اثبات وجه چك در دادگاه نيست ، چون چك يك سند رسمي است . همينطور اينكه نيازي به پرداخت هزينه دادرسي ندارد . وصول چك از طريق اداره ثبت به مداركي همچون اصل و فتوكپي برابر با اصل شده چك برگشتي و گواهي عدم پرداخت ، كارت ملي متقاضي و تكميل فرم تقاضاي صدور اجراييه چك و تكميل آن دارد . براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد وصول چك از طريق اجراي ثبت ، بر روي لينك زير كليك كنيد :
www.heyvalaw.com/web/articles/view/9/وصول-چك-از-طريق-اجراي-ثبت.html

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :mino
تاريخ: ۱۹ تير ۱۳۹۷ ساعت: ۰۶:۱۰:۵۷

اسناد دسته بندي هاي مختلفي دارند . يكي از اين دسته بندي ها ، دسته بندي اسناد به تجاري است . سند تجاري از جمله چك و سفته و برات هستند كه اگرچه سند رسمي محسوب نمي شوند ، اما از مزاياي سند رسمي برخوردارند . البته نبايد تفاوت هاي آنها ناديده گرفت مثل اينكه اسناد رسمي در دفترخانه ها تنظيم مي شوند اما اسناد تجاري توسط تجار يا مردم عادي تنظيم مي شوند . به نقل از سايت قوانين چك و سفته دينا يكي از ويژگي هاي اسناد تجاري اين است كه اين اسناد بايد به همان ترتيبي كه در قانون ذكر شده است تنظيم شوند و اگر شرايط گفته شده در قانون رعايت نشود ، اين اسناد از شكل تجاري خود خارج مي شوند و تبديل به يك سند عادي مي شوند . از جمله ويژگي هاي اسناد تجاري مي توان موارد زير را ذكر كرد :

درج طلب در سند تجاري - اسناد تجاري داراي وصف تجريدي هستند - اسناد تجاري قابل نقل و انتقال هستند - مسئوليت تضامني امضا كنندگان اسناد تجاري - حق انتخاب دادگاه صالح در اسناد تجاري - درخواست صدور قرار تامين خواسته . موارد گفته شده امتيازات سند تجاري نسبت به يك سند عادي است . براي مطالعه بيشتر در خصوص اسناد تجاري روي لينك زير كليك كنيد :

 

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/57/مشخصات-اسناد-تجاري.html

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :mino
تاريخ: ۱۹ تير ۱۳۹۷ ساعت: ۰۶:۰۵:۵۳

وقتي تصميم داريم با كسي معامله كنيم ، بايد به ويژگي هاي مال مورد معامله دقت كنيم . تنها در اين صورت است كه معامله صحيح و نافذ است . مهمترين مشخصات مال مورد معامله از قرار زير است :

ماليت داشتن ، موجود بودن ، قابليت نقل و انتقال ، معلوم و معين بودن ، قابليت تسليم داشتن و ملك مديون بودن

به استناد مشاوره حقوق قراردادهاي دينا ، ماليت داشتن مورد معامله يعني اينكه مال مورد معامله داراي ارزش اقتصادي باشد . همچنين بايد در واقعيت اين مال وجود داشته باشد و از نظر حقوقي بتوان آن را خريد و فروش كرد . مال نبايد مبهم باشد و يا اينكه نامشخص باشد ، بلكه بايد بتوان آن را از بين چند مال تعيين كرد . از ديگر ويژگي هاي مال مورد معامله اين است كه قابليت تحويل دادن به خريدار را داشته باشد . و در نهايت اينكه مال مورد معامله بايد ملك مديون باشد . در صورت وجود همه اين شرايط مي توان گفت معامله صحيح است در غير اين صورت معامله نافذ و صحيح نخواهد بود . براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد مشخصات مال مورد معامله روي لينك زير كليك كنيد :
www.heyvalaw.com/web/articles/view/53/مشخصات-مورد-معامله.html

موضوع:
برچسب‌ها: ،

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ]