تشک
خرید زودپز تفال
اتو بخار تفال
نمایندگی تفال در تهران
قیمت سرخ کن تفال
توتون پیپ
قیمت پیپ
خرید بک لینک
ساخت وبلاگ
قیمت تشک طبی
mino
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :mino
تاريخ: ۳۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت: ۰۳:۵۲:۵۰

يكي از مهمترين حقوق مالي زن كه به موجب ازدواج به وي تعلق مي گيرد مهريه است . به موجب عقد ، زن مالك مهريه مي شود و مي تواند هر زمان كه بخواهد آن را مطالبه نمايد . ماده 1082 قانون مدني به تعريف مهريه پرداخته است . بر اساس اين ماده ،" به مجرد عقد زن مالك مهر مي شود و مي تواند هرگونه تصرفي كه بخواهد در آن بنمايد " . به نقل از سايت مشاوره حقوق خانواده دينا ،  بر خلاف عقد موقت ، تعيين مهريه در عقد دائم شرط لازم و ضروري براي صحت عقد نيست . اما از آن جهت كه زن به محض عقد مالك مهريه است ، مي تواند هر زمان كه بخواهد آن را مطالبه نمايد و مرد نيز موظف به پرداخت آن است . براي دريافت اطلاعات بيشتر راجع به اينكه مهريه چيست ، بر روي لينك زير كليك كنيد :www.heyvalaw.com/web/articles/view/143/مهريه-چيست.html

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :mino
تاريخ: ۳۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت: ۰۳:۴۶:۴۳

وقف يعني اينكه يك نفر مالش را در اختيار ديگري تا آنها بتوانند از منافع آن مال استفاده كنند . فروش مال موقوفه ممنوع است اما قانون گذار در شرايط به خصوصي براي فروش مال موقوفه استنائاتي در نظر گرفته است . به نقل از سايت مشاوه حقوق قراردادهاي دينا ، موارد امكان فروش مال موقوفه به ترتيب زير است : 

1- امكان فروش مال موقوفه در صورتي كه بين موقوف عليهم اختلاف بوجود آيد به اين ترتيب كه عقل سالم احتما وقوع قتل را بين آنها پيش بيني كند . 

2- دومين استثناء فروش مال موقوفه اين است كه احتمال خرابي آن برود . بيع وقف در صورتي كه خراب شود يا احتمال خرابي آن برود جايز است . 

3- فروش مال وقفي در صورت صلاحديد ولي فقيه ، اجازه فروش آن را بدهد . 

براي مطالعه بيشتر درباره استثنائات فروش مال موقوفه روي لينك زير كليك كنيد : www.heyvalaw.com/web/articles/view/146/استثنائات-فروش-مال-موقوفه-.html

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :mino
تاريخ: ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ ساعت: ۰۸:۱۸:۴۰

عقد بيع يا قرارداد خريد و فروش يكي از پر كاربردترين قراردادها در ميان معاملات تجاري است . هر عقد بيع داراي ويژگي ها و صفاتي است كه در صورتي كه عقد بيع به درستي شكل گرفته شده باشد ، در آن وجود دارد . به نقل از سايت مشاوره حقوق قراردادهاي دينا ، اوصاف عقد بيع از قرار زير است :

1- عقد بيع يك عقد تمليكي است . به اين ترتيب كه مبيع از مالكيت يكي خارج و به مالكيت ديگري در مي آيد . مثل اينكه خانه به خريدار داده مي شود و هزينه آن به فروشنده پرداخت مي شود . 

2- دومين ويژگي از ويژگي هاي عقد بيع اين است كه عقد بيع ، يك عقد معوض است ، يعني دو طرف قرارداد ر ازاء مالي كه به ديگري مي دهند ، مالي نيز دريافت مي كنند . 

3- عقد بيع يك عقد لازم است . اين ويژگي عقد بيع به اين معناست كه هيچ يك از دو طرف قرارداد بيع نمي توانند بدون وجود يك عذر قانوني اقدام به از بين بردن و بر هم زدن قرارداد كنند . 

4- عقد بيع يك عقد رضايي است . يعني اينكه انعقاد قرارداد تنها با رضايت دو طرف آن اعمال خواهد شد .www.heyvalaw.com/web/articles/view/144/اوصاف-عقد-بيع-.html 

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :mino
تاريخ: ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ ساعت: ۰۸:۱۴:۱۸

يگي از راههاي طلاق ، طلاق توافقي است و هماهنگونه كه از نامش مشخص است ، اين نوع طلاق با توافق ميان زن و مرد انجام مي شود . به نقل از سايت مشاوره حقوق خانواده دينا ، مراحل طلاق توافقي مطابق قانون حمايت خانواده مشخص شده است . در اين نوع طلاق ، نيازي به طي مراحل داوري در طلاق نمي باشد . مدارك مورد نياز براي طلاق توافقي عبارتند از اصل و كپي شناسنامه زوجين ، اصل و كپي كارت ملي و كپي عقدنامه يا سند ازدواج . براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد طلاق توافقي ، مدارك و مراحل آن بر روي لينك زير كليك كنيد :

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/141/طلاق-توافقي-چيست-؛-مدارك-و-مراحل-آن.html

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :mino
تاريخ: ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت: ۰۸:۳۹:۴۰

يكي از مراجع حقوقي در كشور ما ، ديوانعالي كشور است كه به نوعي عالي ترين مرجع دادگستري محسوب مي شود . به استناد سايت آشنايي با مراجع دادگستري دينا ، وظايف ديوان عالي كشور را مي توان شامل موارد زير دانست :

نظارت بر اجراي صحيح قوانين در محاكم

ايجاد وحدت رويه قضايي

حل اختلاف در صلاحيت و تعيين مرجع صالح

موافقت با اعاده دادرسي از احكام كيفري 

رسيدگي به تخلف رئيس جمهور از وظايف قانوني

براي دريافت اطلاعات بيشتر درخصوص اختيارات ديوانعالي كشور بر روي لينك زير كليك كنيد :www.heyvalaw.com/web/articles/view/140/وظايف-ديوان-عالي-كشور.html

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :mino
تاريخ: ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت: ۰۸:۳۰:۵۶

عقد بيع يا همان قرارداد خريد و فروش عبارت است از تمليك عين به عوض معلوم . در واقع عقد بيع يك عقد معوض است كه از چهار ركن تشكيل شده است . به نقل از سايت مشاوره حقوق قراردادهاي دينا ، اركان عقد بيع از قرار زير هستند :

1- ايجاب و قبول : ايجاب و قبول اولين ركن تشكيل دهنده عقد بيع است . ايجاب و قبول به معناي توافق خريدار و فروشنده براي انعقاد قرارداد است . 
2- خريدار و فروشنده : دومين ركن از اركان تشكيل دهنده عقد بيع ، ايجاب و قبول ، خريدار و فروشنده هستند كه بايد شرايط و اهليت انعقاد قرارداد را داشته باشند . 
3- مال فروخته شده : سومين ركن عقد بيع ، وجود يك مال براي فروش است . اين مال بايد شرايط مال مورد معامله را داشته باشد . 
4- ثمن در عقد بيع : ركن بعدي ثمن است . ثمن يعني بها و هزينه ايي كه بابت مبيع به فروشنده پرداخت مي شود .
براي مطالعه بيشتر درباره اركان عقد بيع روي لينك زير كليك كنيد :موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :mino
تاريخ: ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ ساعت: ۰۶:۵۹:۴۳

وقتي دو نفر باهم قراردادي منعقد مي كنند اصل بر اين است كه دو طرف به تعهد خود نسبت به ديگري وفادار بماند . اما هميشه اينطور نيست . به نقل از سايت مشاوره حقوق قراردادهاي دينا ، دو طرف مي توانند در قرارداد شرطي بگذارند با اين موضوع كه در صورتي كه يكي از دو طرف به تعهد خود در موعد مقرر عمل نكند ، بايد به عنوان هر روز دير كرد مبلغي را به عنوان خسارت پرداخت كند . در حقوق به اين مبلغ وجه التزام گفته مي شود . نحوه تعيين وجه التزام به اين صورت كه دو طرف درباره ميزان آن در قرارداد توافق مي كنند و قاضي نيز نمي تواند ميزان آن را تغيير دهد . وجه التزام در قراردادها ، مختص عقود تمليكي است يعني قراردادهايي كه طبق آن مالي از مالكيت يكي خارج و به مالكليت ديگري در مي آيد . براي مطالعه بيشتر در خصوص وجه التزام و نحوه تعيين آن روي لينك زير كليك كنيد : 


www.heyvalaw.com/web/articles/view/139/وجه-التزام-چيست-و-نحوه-تعيين-آن.html

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :mino
تاريخ: ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ ساعت: ۰۷:۵۸:۳۳

موضوع قرارداد مي تواند موضوعات مختلفي داشته باشد گاهي يك مال مورد معامله قرار مي گيرد و گاهي نيز آنچه مورد معامله واقع شده است انجام دادن يك كار است . تعهد به انجام دادن كار بايد ويژگي هايي داشته باشد تا معامله ما صحيح باشد . به نقل از مشاوره حقوق قراردادهاي دينا ، 3 شرط براي تعهد به انجام كار در نظر گرفته شده است . اول اينكه به انجام كاري كه نامقدور است نمي توان تعهد كرد . كار نامقدور يعني كاري كه هيچ كس از انجام آن بر نيايد . دومين شرط انجام كار به عنوان تعهد اين است كه موضوع تعهد بايد مشروع باشد يعني نبايد مخالف قانوني آمره و نظم عمومي جامعه باشد و سوم اينكه تعهد بايد نفع عقلايي داشته باشد يعني تعهد به انجام دادن كاري كه فايده ندارد نمي تواند موضوع تعهد قرار بگيرد . براي مطالعه بيشتر در خصوص انجام كار به عنوان موضوع تعهد روي لينك زير كليك كنيد : 


www..heyvalaw.com/web/articles/view/137/تعهد-به-انجام-كار-در-قرارداد.html

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :mino
تاريخ: ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ ساعت: ۰۷:۱۶:۳۴

يكي از قرارهايي كه توسط دادگاهها در پي رسيدگي به يك دعوا صادر مي شود ، قرار امتناع از رسيدگي است . به نقل از سايت آيين دادرسي دينا ، اين قرار را مي توان جزء قرارهاي شبه قاطع محسوب كرد .  با صدور اين قرار ، اگر چه پرونده از شعبه دادگاه رسيدگي كننده خارج مي شود ، اما در شعبه ديگر همان دادگاه يا دادگاه ديگر مورد رسيدگي واقع مي شود . در قانون آيين دادرسي مدني ، موارد صدور قرار امتناع از رسيدگي پيش بيني شده است كه عبارتند ازوجود موارد رد دادرس، دعوا قبلا در شعبه ديگر دادگاه يا همان دادگاه اقامه شده باشد، در صورتي هم كه قاضي قانون را خلاف شرع بداند قرار امتناع از رسيدگي صادر مي نمايد . براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد قرار امتناع از رسيدگي و موارد صدور آن بر روي لينك زير كليك كنيد :

 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/136/قرار-امتناع-از-رسيدگي-و-موارد-صدور-آن.html

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :mino
تاريخ: ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت: ۰۶:۰۵:۲۱

ديوان عالي كشور بر اساس اصل 161 قانون اساسي ، عالي ترين مرجع نظارت بر اجراي صحيح قانون در كشور است . از جمله وظايف ديوان عالي كشور اين است كه در صورتي كه در محاكم دادگستري درباره موضوع واحدي ، آراي متفاوتي صادر شود ، درباره آن موضوع راي وحد رويه صادر كند . رييس سازمان ديوان عالي كشور توسط رييس قوه قضاييه براي مدت 5 سال انتخاب مي شود . به نقل از سايت آشنايي با مراجع دادگستري دينا ، ساختار ديوان عالي كشور به اين صورت است كه به دو قسمت شعب و دادسرا تقسيم مي شود . شعب ديوان عالي كشور به دو دسته شعب حقوقي و شعب كيفري قسمت مي شوند . هم چنين در كنار ديوان عالي كشور ، دادسراي كل وجود دارد كه رياست آن بر عهده دادستان كل كشور است . براي مطالعه بيشتر در خصوص ساختار ديوان عالي كشور روي لينك زير كليك كنيد : 


www.heyvalaw.com/web/articles/view/135/ساختار-ديوان-عالي-كشور.html

موضوع:
برچسب‌ها: ،

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ]